Manşet
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıbbın Haber Portalı.... Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıbbın Haber Portalı....

Uygulama Şekli ve Alanları

Uygulama Şekli ve Alanları:

Avrupa da ortaçağda kullanılmaya başlanan sülük tedavisi,Antik yunanda ise yunan kralı Kekrops  tarafından daha önceki dönemlerde sülük tedavisini Mısırlılardan Roma’ya taşımıştır.

Bir çok insan sülükleri tiksindirici bulur. Isırılma korkusu içgüdüsel bir harekettir. Ancak sülük tedavisi Peygamber Efendimiz tarafından da sıklıkla uygulanmış ve uygulanması tavsiye edilmiş bir tedavi yoludur. sülüklerin tıpta kullanım alanları çok merak edilen bir konudur. Ancak günlük hayatta sülüğün zararları sanki faydalarından daha fazlaymış gibi algılanmaktadır. Bu yazıyı okuduktan sonra sülüğün tıpta kullanım alanları yanında sülük tedavisinin zararlarının ne kadar az olduğunu görecek ve sizler de bir an önce sülüğün faydalarından faydalanmak isteyecektir. sülüklerin tıp alanındaki faydaları hakkında bilgiler bulabilirsiniz

Sülük Tedavisi Nedir
Bu tedavi yöntemi adından da anlaşılacağı üzere sülük denen hayvanlar aracılığı ile yapılmaktadır. Genel olarak sülük tedavisi esnasında vücuttan 10-15 ml kadar kan kaybı olmaktadır. Her bir sülük kendi vücudunun 4 – 5 katı ağırlığı kan emerler. Genellikle sülük tedavisinde en fazla on adet sülükten fazlası kullanılmaz. Tedavi sırasında vücuttan emilen en fazla kan miktarı, kan bağışı sırasında verilen kanın yarısı kadar olmaktadır. Sülük tedavisi korkutucu ve tiksindirici gibi gelse de hiç bir kötü yanı ve etkisi yoktur. Acısı ise sinek ısırığı kadar olmakta ve yara izi çok çabuk iyileşerek iz bırakmamaktadır. Ayrıca sülüğün ağzında bulunan bazı kimyasal enzimler, ağrı giderici görevini üstlenerek kanın pıhtılaşmasını önlemektedir.

Sülük Tedavisinin Faydaları
Sülük tedavisi yönteminin en önemli faydası,vücuttaki kirli kanın gitmesini sağlayarak vücudu toksinlerden arındırmak ve kan dolaşımını hızlandırmaktır. Tedavi sırasında sülüğün ağzında bulunan enzimler pıhtılaşmayı önleyerek kanın sürekli devir daim yapmasına sağlar.

Sülük Tedavisinin İyi Geldiği Hastalıklar
– Göz Hastalıkları
– Varis ve venöz gibi damar problemleri
– Kan Hastalıkları
–Romatizmal hastalıklar
– Eklem kireçlemeleri
– Migren ve baş ağrıları
– Baş dönmesi,kulak çınlamaları
– Kas ağrıları ve bacak ağrıları
– Boyun fıtığı, bel fıtığı ve iltihaplı ağrılar
– Felçler ve sinir sistemi hastalıkları
– Her türl deri hastalıkları ( Egzama, sedef, akne vs.)
– Hepatit ve karaciğer sorunları
– Depresyon, ruhsal bunalımlar ve fobiler
– Bağışıklık sistemi sorunları ve kronik yorgunluk hissi.
– Varis Hastalıkları
– Kalp damar sorunları
–Diş eti çürümesi ve diş sorunlarında

Sülük Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır
Öncelikle tedaviyi yapacak kişinin sülük tedavi eğitimi veren kurumlarda eğitim alması ve belgesinin olmasına dikkat edilmelidir. Ellerinin temiz olması ve her daim eldiven kullanması gerekir. Tedavi edilecek bölge tuzlu, sirkeli veya steril gazlı bezle silinerek temizlenir. Daha sonra cımbız yardımı ile sülüğün baş kısmı bölgeye yaklaştırılır ve ısırılması beklenir. Sülük kendine uygun bölgeyi bulduğu an kanı emmeye başlayacaktır. eklenecekse diğer sülüklerde tutturulur. Ortalama sülükler 20-30 dakikada sülüğün emmesine göre değişmekte olup iyice şişene kadar beklenir. Sülükler doyunca kendiliğinden deriyi bırakacaklardır. Eğer bırakmak istemezlerse tuzu sevmediklerinden az bir tuz değdirilirse bırakacaklardır.

Sülükler Kimlere Etki Etmez
– Cildi ısısı soğuk olanlar
– Sigarayı aşırı içenler
– O esnada parfüm kullananlar
– Aşırı yaşlı ve bebeklere
Sülük Tedavisinin Zararları Ve Yan Etkileri :
Doğru kişiler ve doğru yöntemler sonucunda büyük yan etkileri bulunmamaktadır. Sinek ısırığı